بک لینک چیست و چه تاثیری در سئو دارد

بک لینک چیست

بک لینک ها در حال حاضر موثرترین عامل بهبود رتبه سایت در گوگل و یا حتی افت و جریمه آن هستند. به این معنی که هر اندازه، بک لینک های خوب یک سایت می تواند موجب رشد آن سایت در نتایج جستجو شود به همان اندازه نیز، بک لینک های بد می تواند موجب افت رتبه آن سایت شود. پس با این وجود بک لینک ها خوب و بد دارند و هر بک لینکی خوب نیست! در این مطلب بصورت کامل بر روی موارد زیر خواهیم پرداخت:

بک لینک چیست

به لینک هایی که از سایت های دیگر به یک سایت داده می شود Backlinks گفته می شود. بک + لینک به معنی لینک های خارجی سایت می باشد به این معنی که کدام سایت ها به سایت مورد نظر لینک داده اند. بک لینک ها انواع مختلفی دارند که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

 • به لحاظ اشاره : فالو ( Dofollow ) ، نوفالو ( Nofollow ) ، کاربرساز ( UGC ) و اسپانسری ( Sponsored )
 • به لحاظ گستردگی : لینک های سایت واید ، درون محتوایی و سفارشی
 • به لحاظ ارزش : مفید ، غیرمفید و اسپم
 • به لحاظ ترکیب : لینک با برند، کلمات کلیدی ، ترکیب برند و کلمات کلیدی ، لخت و تعریفی
 • به لحاظ عملکرد : لینک های موثر خوب ، لینک های موثر بد و لینک های خنثی

بک لینک پروفایل چیست؟

به تمامی بک لینک های یک سایت که با جزئیات می توان به آنها دسترسی داشت Backlinks Profile گفته می شود. به عبارت دیگر پرونده، سوابق و سبد لینک های یک سایت را گویند که موارد بسیاری نظیر چگالی، ترکیب، نوع و … از این پروفایل استخراج می گردد. در زیر Backlinks Profile سایت گوگل را در ابزار Ahrefs مشاهده می کنید:

بک لینک پروفایل

طبق تصویر، گوگل از حدود 15 میلیون سایت لینک دارد که جمع لینک های آن نیز به حدود 12 میلیارد می رسد.

لازم به ذکر است برای دسترسی به مشاهده Backlinks Profile سایت دیگران به ابزارهایی نظیر Ahrefs ، MOZ ، SEMrush و … نیاز دارید اما برای مشاهده Backlink های سایت خودتان می توانید از طریق گزینه Links منوی کناری پنل سرچ کنسول اقدام نمایید.

چگالی یا دانسیته بک لینک ها

چگالی یا دانسیته به میزان تراکم نوع یا مدل خاصی از لینک ها گفته می شود. برای مثال:

 • میزان چگالی لینک های برند
 • میزان چگالی لینک های کلمات کلیدی
 • میزان لینک های فالو ، نوفالو و …

این عامل نقش بسیار مهمی در تاثیرگذاری مثبت یا منفی در سئو دارد. به این معنی که اگر درصد قابل توجهی از Backlink های یک سایت با کلمات کلیدی باشد نشان از اسپم و تقلب می باشد. در این خصوص پیشنهاد می شود تا حد امکان اقدام به ساخت لینک های دقیقا معادل کلمات کلیدی نکنید زیرا ریسک بسیار بالایی دارند و در اغلب مواقع نتیجه برعکس و بدی را به همراه خود می آورند.

پیشنهاد می کنیم مقاله کلمات کلیدی چیست و چه اهمیتی دارند را مطالعه نمایید.

تشخیص بک لینک خوب از بد

اینکار در عین حالی که بسیار پیچیده است و مراحل خاص خود را دارد بسیار نیز ساده است! به اینصورت که نیاز نیست خود را درگیر مباحث تئوری نماییم و کافیست یکسری موارد پایه را برای تعیین کیفیت Backlink در نظر بگیریم:

 • ارتباط موضوعی سایت لینک دهنده با سایت ما
 • موقعیت مناسب لینک داده شده (بهترین موقعیت از درون محتوای مرتبط است)
 • تعداد لینک های ارجاعی از سایت لینک دهنده (هر قدر کمتر بهتر، در واقع انتقال اعتبار بیشتر)
 • وضعیت کلی سایت لینک دهنده (میزان دامین اتوریتی، پیج اتوریتی، اسپم اسکور و …)
 • میزان اعتبار سایت لینک دهنده به لحاظ کلی

بک لینک های edu و gov

چند سال قبل، گوگل اعلام کرد که لینک های گرفته شده از دامنه های آموزش عالی و سازمانی تاثیر خوبی دارند. به همین جهت سیلی از اقدامات اسپم در این زمینه به راه افتاد به نحوی که این لینک ها تبدیل به بسته های فروش لینک شد! موضوعی که می بایست به آن توجه داشته باشید این است که صرفا گرفتن لینک از چنین دامنه هایی اهمیت ندارد بلکه اهمیت اصلی در این است که لینک شما از یک صفحه خوب و مرتبط باشد. همچنین لازم به ذکر است تنها سایت های با پسوند edu و gov در زمره چنین سایت ها نیستند بلکه سایت های دانشگاهی و سازمانی با آدرس های دیگر نیز ار اعتبار بسیار بالایی برخوردار هستند. از دامنه های آموزش عالی می توان به ac.ir اشاره نمود که اغلب دانشگاه های ایران از این نوع دامنه استفاده می کنند. شما می توانید با راهکارهای اصولی از این سایت های با ارزش Backlink بگیرید!

چگونه Backlink خوب بگیریم؟

این سوال بارها و بارها از عوامل رده بالای گوگل پرسیده شده و آنها در جواب گفته اند: تولید محتوای خوب!!!

محتوا چه ربطی به Backlink دارد؟ باید گفت زمانی که شما تمرکز خود را به واسطه راهکارهای بازاریابی محتوا بر روی تولید محتوای باکیفیت می گذارید این موضوع سبب می شود که کاربران لینک سازی از طریق بازنشر محتواها برای شما انجام دهند! این روش ریسکی ندارد و معمولا این سایت ها روز به روز پیشرفت می کنند و رتبه های بالاتری می گیرند.

2 دیدگاه. Leave new

 • خانه هوشمند آلفا
  2020-08-02 11:12

  عالی و کاربردی بود. مرسی ه انقدر باحوصله این مطالب رو جمع اوری و منتشر میکنید

  پاسخ
 • سلام دوست عزیز،
  خوشحالیم که این مطلب، مورد توجه شما قرار گرفته.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست